BUDERUS GB 112 - najlepszy serwis kotłów Buderus

Buderus GB 112

 Buderus GB 112 to kondensacyjny kocioł grzewczy wyposażony w wysokowydajny aluminiowy wymiennik ciepła. Skonstruowany został w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia. To flagowy model koncernu Buderus, dziś być może powoli przechodzi do historii, jednak jest wciąż obecny w warszawskich kotłowniach i nadal służy swoim użytkownikom. Jest ceniony przez właścicieli i serwisantów za takie walory jak wysoka sprawność, niezawodność, a także za prostotę regulacji i eksploatacji.

Buderus GB 112
Buderus GB 112

Nasi klienci posiadający ten model kotła nie zamierzają się z nim rozstać. Pomimo upływu czasu znakomicie spełnia on obowiązujące standardy odnośnie energooszczędności. Raczej nie ulega częstym awariom. To prosta i niezawodna konstrukcja. Bez problemów spełnia wymagania nawet bardzo specyficznych obiektów budowlanych i obsługuje nietypowe instalacje grzewcze.

Buderus GB 112 – regularny serwis

Buderus GB 112 jak każdy kocioł kondensacyjny z racji swojej budowy wymaga szczególnej dbałości i regularnego serwisu. Przewymiarowany wymiennik ciepła powinien być przynajmniej raz w roku dokładnie oczyszczony a wszystkie podzespoły urządzenia dokładnie sprawdzone i wyregulowane.
Szczególną uwagę należy zwrócić na mechanizm zapłonu i kontroli płomienia. W tym piecu koncern Buderus zastosował żarową elektrodę zapłonową. To rozwiązanie ma swoje zalety i wady, zaletą jest niezawodny beziskrowy zapłon. Płomień powstaje w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury włókna żarowego a nie iskry elektrycznej. Niestety wraz z  upływem czasu wypaleniu i zużyciu ulega żarnik pracujący w wilgotnym środowisku komory spalania pieca kondensacyjnego. Wilgoć powoduje również degradację elektrody jonizacyjnej. Doświadczenie i praktyka zawodowa Buderus Serwis wskazują na konieczność prewencji i wymiany tych elementów po pięciu, sześciu latach eksploatacji.
Czystość środowiska komory spalania to podstawa w codziennej eksploatacji tego kotła. Regularnie należy sprawdzać drożność układu odprowadzenia kondensatu. Zapchanie syfonu oraz systemu rurek odprowadzających skropliny doprowadzić może do problemów z funkcjonowaniem naszego pieca Logamax GB 112. Zbierająca się woda w komorze spalania blokuje drogę gazom spalinowym a co za tym idzie potrafi doprowadzić do awarii palnika.
Istotną kwestią jest dokładne sprawdzenie szczelności komina. Układ odprowadzenia spalin powinien być szczelny i odporny na ciśnienie gazów spalinowych. Uszczelki silikonowe po kilku, ewentualnie kilkunastu latach pracy ulegają zmurszeniu. Zawilgocenia spowodowane przez  kondensat potrafia dostać się pod obudowę pieca i uszkodzić istotne jego podzespoły np. wentylator czy też płytę główną.
Wielu serwisantów a nawet pracownicy firmowego serwisu Buderusa niejednokrotnie popełniają w swojej pracy groźne w skutkach błędy. Częstym błędem jest  pozostawienie niesprawnych odpowietrzników na bloku kotła. Pamiętajmy, że powietrze w naszej instalacji prowadzi do blokady systemu cyrkulacji i jest źródłem nieprzyjemnych dźwięków i szumów. Niesprawny, niedomykający się odpowietrznik potrafi spowodować zalanie i co dalej idzie zniszczyć elektronikę kotła. Buderus, Buderus GB 112, Buderus Serwis, Buderus Serwis Warszawa